تراکم و سطح اشغال زمین

نویسنده

تراکم و سطح اشغال زمین

تراکم و سطح اشغال زمین دو مفهوم مرتبط با توسعه شهری و مدیریت فضای شهری هستند. تراکم به معنای تعداد افراد و ساختمان‌ها در یک واحد مساحت است و سطح اشغال زمین به معنای فضایی است که توسط ساختمان‌ها، خیابان‌ها و تجهیزات شهری پوشیده شده است. هر دوی این مفاهیم از اهمیت بالایی برای شهرها برخوردارند و تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی شهروندان دارند.

سطح اشغال در شهرداری صدرا

سطح اشغال در شهرداری به معنی مساحتی از زمین است که اجازه ساخت دارید مثلا در شهرداری صدرا ما 4 سطح اشغال داریم:

اولین و بیشترین سطح اشغال 60 درصد می باشد مثلا در یک زمین به مساحت 200 متر مربع می توان 120 متر ان را ساخت که بیشترین استفاده این مورد در زمین های مسکونی می باشد.

دومین سطح اشغال که بیشترین مجوزات در صدرا بر اساس ان صادر می شود 50 درصد می باشد مثلا از یک زمین 1000 متری می توان 500 متر آن را ساخت که بیشتر برای کاربری های آپارتمانی در صدرا استفاده می شود.

سومین سطح اشغال مورد استفاده 80 درصد می باشد مثلا برای یک زمین 700 متری می توان 560 متر آن را ساخت و کاربرد این سطح اشغال برای زمین های تجاری می باشد.

دیگر سطح اشغال های مورد استفاده در صدرا 30 درصد برای کاربری های مجتمع سازی معمولا استفاده می شود ، سطح اشغال 40 درصد برای کاربری درمانی و کاربری های خاص استفاده می شود.

سطح اشغال زمین نیز می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند کمبود فضای سبز، کاهش کیفیت هوا، افزایش نویز و همچنین کاهش فضای باز شود. برای مدیریت سطح اشغال زمین، شهرداری‌ها می‌توانند از روش‌هایی مانند طراحی شهری، افزایش فضای سبز، ایجاد فضاهای عمومی و ایجاد فضاهای پیاده‌روی استفاده کنند. این روش‌ها می‌توانند بهبود کیفیت زندگی شهروندان را فراهم کنند و همچنین در کاهش مشکلاتی مانند ترافیک و آلودگی هوا و صدا کمک کنند.

تراکم در شهرداری صدراتراکم در شهرها معمولاً به دو شکل محسوس است: تراکم جمعیتی و تراکم ساختمانی. تراکم جمعیتی به معنای تعداد افرادی است که در یک واحد مساحت زندگی می‌کنند. این تراکم می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند ترافیک شدید، کاهش کیفیت هوای شهر، کاهش فضای سبز و همچنین افزایش قیمت مسکن شود. تراکم ساختمانی به معنای تعداد ساختمان‌هایی است که در یک واحد مساحت ساخته شده‌اند. این تراکم می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند کاهش نور و هوا، کاهش فضای باز، افزایش نویز و همچنین افزایش خطر حوادث مانند آتش‌سوزی شود.

تراکم در شهرداری صدرا به معنی متراژ زیربنای مسکونی قابل ساخت در طبقات می باشد.

به طور کلی چندین تراکم در شهرداری صدرا بیشترین استفاده را دارد که می توان به تراکم 120 درصد تراکم 180 درصد تراکم 200 درصد تراکم 80 درصد نام برد.

وقتی گفته می شود سطح اشغال 60 درصد با تراکم 120 درصد یعنی 60 درصد از زمین را می توانید بسازید با یک طبقه همکف و 2 طبقه 60 درصدی که جمعا م

و یا زمانی که گفته میشود 50 درصد سطح اشغال و 200 درصد تراکم می شود یک طبقه همکف 50 درصدی همکف و 4 طبقه 50 درصدی که میشود 200 درصد تراکم.

جمع بندی سطح اشغال و تراکمدر نهایت، تراکم و سطح اشغال زمین دو مفهوم مهمی هستند که برای توسعه شهری و مدیریت فضای شهری باید به آن‌ها توجه ویژه داشته باشیم. با استفاده از روش‌های مناسب، می‌توانیم بهبود کیفیت زندگی شهروندان را فراهم کرده و مشکلاتی مانند ترافیک و آلودگی هوا و صدا را کاهش دهیم.دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید