بلوار دانش

نویسنده

بلوار دانش واقع در منطقه فاز یک شهر جدید صدرا است و نام آشناترین خیابان برای صدرایی ها و به خصوص قدیمی های صدرا می باشد به این علت که در دهه 80 و 90 دو مجتمع تجاری بازارچه سهند در دانش 1 و بازارچه زندیه در نبش چهارراه زندیه صدرا در این قسمت واقع شده است.

زمانی که وارد صدرا می شوید و پشت چراغ قرمز فلکه سنگی یا چهارراه گلها جدید قرار میگیرید ، بلوار دانش روبروی شما قراردارد و به همین علت اکثر مردمی که جدید وارد صدرا می شوند این بلوار را می شناسند.

بلوار دانش از فلکه سنگی اغاز و تا بلوار البرز ادامه پیدا میکند.

از جمله فرعی های مهم بلوار دانش می توان به دانش 1 که درمانگاه فرزامگان و دو مدرسه در ان قرار دارد نام برد. دانش 2و3و4 از فرعی های صدرا می باشد.

خیابان دلگشا از دیگر فرعی های مهم صدرا می باشد که درمانگاه پارسه در ان قرار دارد.

فرعی دیگر بلوار دانش خیابان ارم می باشد که در انتها به بلوار مولانا می خورد.

مسیر کوتاه بلوار دانش دارای چهار چهار راه می باشد. اولی فلکه سنگی دومین چهارراه چهار راه زندیه که از سمت راست به بلوار اندیشه میخورد که شهرداری جدید در حال احداث شهرداری صدرا در این خیابان واقع شده است و البته اداره برق و مخابرات صدرا و پارک نجوم شهر جدید صدرا نیز در این بلوار می باشد. و از سمت چپ چهار راه زندیه بلوار عرفان می باشد که کلانتری صدرا و باشگاه خلیلی نیز در ان قرار دارد.

چهارراه بعدی چهاراره خوارزمی می باشد که از سمت راست به بلوار دنا می خورد که شرکت عمران شهر جدید صدرا و اداراه پست شهر صدرا قرار دارد.

سمت چپ چهارراه خوارزمی خیابان خوارزمی می باشد که در انتها به میدان بهارستان می خورد و البته خیابان عرفان چهاراره قبلی نیز به میدان بهارستان میخورد.

دانش را که ادامه دهیم به چهارراه فرهنگ می خوریم ، در سمت راست وارد خیابان سهند می شویم که نبش سهند و دانش قدیمی ترین مجتمع صدرا یعنی مجتمع 640 واحدی قایم می باشد. در سمت راست چهاراره فرهنگ خیابان فرهنگ می باشد که تعدادی باشگاه ورزشی و درمانگاه دنا و دو مدرسه شبانه روزی در این بلوار می باشد.

و در اخر بلوار دانش در نبش خیابان کوهسار و خیابان شهید کاردان به بلوار البرز میخورد و این بلوار به اتمام میرسد.

بلوار دانش دارای شیب تند رو به بالا از سمت فلکه سنگی به بلوار البرز دارد به همین خاطر پیاده روی در این بلوار کمی سخت میباشد و لذا شهرداری و شرکت عمران صدرا تمایلی به شهرسازی انسان محور و پیاده رو سازی مناسب در این خیابان نداشت اند

از لحاظ تفکیکی شرکت عمران بلوار دانش نواحی 90 هکتاری جنوبی ، 90 هکتاری شمالی ، 180 هکتاری ، 60 هکتاری و 25 هکتاری در هم جواری این بلوار قرار دارد .